Mavi Mumpanya yapımlarından Davetsiz Misafirler oyunu, Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde seyircilerle buluşuyor.
Volkan Taha Şeker’in yazıp Ece Şeker’in yönettiği oyunun başrollerini Gürcan Ali Gül ve İlknur Koçak paylaşıyor. Eyyüp Fındık, Tuna Koçyiğit, Recep Günay ve Esma Yavuz’un rol aldığı oyun, seyirciler tarafından büyük beğeniyle karşılanıyor.
Oyunun Konusu
Evlilik oranları günümüzde hızla azalmakta, bunun yanı sıra boşanma olayları da günden güne artmaktadır. Türk aile yapısı çerçevesinde kurulan yuvalar ise, sağlam temeller üzerinde durmaktadır. Oyun, asırlardan bu yana gelen Anadolu-Türk kültürünün önemini anlatır, aile yapısının kutsallığını gözler önüne serer. Yeni nesillerin öz kültürümüzü tanıması sağlanır.
Neriman hanım, seneler önce eşini kaybetmiştir. iki gözlü evinde kızını iyi ve eğitimli bir evlat olarak yetiştirmiştir. Ancak kızı Bekir Kaftan, ilerlemiş yaşına rağmen eve gelen taliplerine türlü oyunlar oynayarak kaçırmakta, böylece evlenmeyi reddetmektedir.Annesinin “mürüvvetini görmek istiyorum” sözü üstüne kızı Bekir, yeni bir oyun oynayacaktır. Mahallede en yakın arkadaşı olan Bartu’yu, evlenmek istediği insan olarak annesiyle tanıştıracaktır. Bartu, özünde çok temiz bir genç olsa da, Neriman Hanım’a oynanacak oyun gereği uçuk kaçık olarak görülür. Neriman için bu defa Neriman hanım, mahalledeki en yakın arkadaşı Dilfüruz Bey’i talipli olarak eve getirir ve kızına ters köşe yapar. Kızı verdiği söz gereği evlenmek zorundadır. Yine de anne kalbi dayanamaz ve kızına saadet yolunu açar. Anne hastadır. son sahneye kadar bunu herkesten gizlemiştir ve ilerlemiş hastalığından dolayı son günlerini yaşar.
Neden sonra anne Neriman Hanım vefat eder. Annesinin hayattaki en büyük arzusu olan mürüvvetini görmesi gerçekleşememiştir…
Oyun, cefakar ve dünyanın yükünü sırtlayan kadınlarımızı anlatır ve farkındalık yaratır.
Saat 20:00’de başlayacak oyunun, ücretsiz olarak sahneleneceği öğrenildi