• 26 Mayıs 2018
 • Sahnerengi Haber Merkezi
 • 27

Ziraat Bankası’nın Cumhuriyet tarihine ışık tutan sanat koleksiyonu artık üç büyük ilde büyük galerilere kavuşuyor. Bankanın Ankara ve İstanbul’daki tarihi binaları yenilenirken, İzmir’de de resim-heykel müzesi çalışmalarına başlandı.

Bankaların kültür-sanat yatırımları hız kesmiyor. Ziraat Bankası ise Atatürk döneminde her yıl devlet resim ve heykel sergilerinin açılış etkinlikleri ile başlayan devlet büyüklerinin sanat yapıtlarını satın alma geleneğini ilk günden itibaren benimsemiş, sanat koleksiyonunu Cumhuriyet’in ilk yıllarında zenginleştirmeye başladı. İşte bu sanat koleksiyonu artık halkla daha çok buluşacak.

Ankara’daki tarihi Kuğulu Sanat ile İstanbul’daki Tünel Sanat galerilerinde sergilerine yer veren Ziraat Bankası, İstanbul Karaköy’deki 1910 yılında inşa edilen ve 1944 yılından beri Ziraat’in olan tarihi binasını kültür merkezi haline getiriyor. Ayrıca İzmir’de de resim-heykel müzesi çalışmalarına başladı. Ankara’da yine tarihi binasında kültür sanat faaliyetlerinde kullanılmak üzere projelendirme yapılıyor.

ANKARA’DA BÜYÜYOR

Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş, “Kuruluş yıllarından başlayarak koleksiyon yapma bilinci içinde sanat eserlerini toplayan bankamız, günümüzde ülkemiz adına gurur duyacağımız bir sanat birikimini bir araya getirmeyi başarmıştır. Ankara’daki tarihi genel müdürlük binamızın Şeref Salonu’nda; 20 Kasım 1981 tarihinde açılan ve Cumhuriyet’in hemen her aşamasına bizzat tanıklık etmiş bir banka olarak 155 yıllık köklü geçmişimizi sergilediğimiz Ziraat Bankası Müzesi, Türkiye’de açılan ilk Bankacılık Müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzemiz, Mayıs 2017 tarihinden itibaren binamızın restorasyonuna başlanmış olması sebebiyle restorasyon bitimine kadar ziyaretçi girişine kapalıdır. Restorasyon sonrasında daha önce sadece Şeref Salonu alanında bulunan müzemizin, tüm giriş katı ile birlikte bodrum katta yer alan kasa dairelerini de bünyesine alarak çok daha geniş bir alanda hizmet vermesi sağlanmış olacaktır. Son teknoloji kullanılarak oluşturulan yeni müzemizi bu yılın sonunda Ankaralı sanatseverlerin ziyaretine açacağız” dedi.

KARAKÖY DEĞİŞİYOR

Ziraat Bankası’nın sanat koleksiyonunu Cumhuriyet’in ilk yıllarında zenginleştirmeye başladığını söyleyen Kırbaş, şöyle konuştu: “Ziraat Bankası’nın sanata ve sanatçıya desteğinin en önemli simgesi uzun yıllardır faaliyette olan İstanbul (Tünel Sanat) ve Ankara (Kuğulu Sanat) galerilerimizdir. Her yıl bu galerilerimizde otuzun üzerinde bağımsız sanatçının eserleri kendilerinden hiçbir ücret ve masraf talep edilmeden sergilenmektedir.

Kültür ve sanatı toplumsal hayatın ayrılmaz bir unsuru, sosyal ve ekonomik gelişimin önemli bir parçası olarak gören Ziraat Bankası, sanata desteğini daha geniş bir coğrafyaya yayma, sanat eserlerini sanatseverle buluşturacak yeni bir kanal oluşturma ve özellikle de genç sanatçılara yeni fırsat ve olanaklar sağlama amacıyla Ankara ve İstanbul’dan sonra İzmir ilinde de bir müze açma hazırlıklarına başlamıştır. İzmir ili merkezinde, civar illerden de sanatseverlerin kolayca ulaşabileceği merkezi bir konumda yer alacak ‘Ziraat Bankası Resim Heykel Müzesi’nde Banka sanat koleksiyonunun yanı sıra bağımsız sanatçıların eserleri de modern ve çok özel bir salonda sergilenecek. Ayrıca Ankara Adakale Sokak’ta bulunan bankamız tarihi binalarının da kültür ve sanat faaliyetlerinde kullanılmak üzere projelendirme çalışmaları devam etmektedir. 1910 yılında inşa edilen ve 1944 yılından beri bankamız bünyesinde yer alan İstanbul Karaköy tarihi binamızın restorasyon çalışmaları devam etmekte olup binanın belirli bir kısmını sergi salonu olarak kullanmayı planlamaktayız.”

27 comments on “Karaköy Ziraat’te sergi müjdesi

 1. Geri bildirim: vip streams tinder
 2. Geri bildirim: free porn dating sites
 3. Geri bildirim: people free dating
 4. Geri bildirim: free dating site.com
 5. Geri bildirim: dating sites india free
 6. Geri bildirim: free ebony tranny dating
 7. Geri bildirim: free dating sites ontario
 8. Geri bildirim: is cheese keto
 9. Geri bildirim: daddyhunt gay dating
 10. Geri bildirim: gay pride event dating
 11. Geri bildirim: steam gay dating sim
 12. Geri bildirim: gay dating sites malaysia
 13. Geri bildirim: real gay dating
 14. Geri bildirim: gay internet dating