Meclis Tiyatrosunda Neler Oldu?
TBMM’deki kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellendiğini temsil öncesi Ankara Devlet Tiyatroları (DT) oyuncusu Ötüken Hürmüzlü’nün tepki gösterdiği, ancak DT Genel Müdürü Mustafa Kurt’un oyunculara gösteri yapılması yönünde talimat verdiği öğrenildi.
TBMM’de düzenlenen Meclis Sohbetleri etkinliği kapsamındaki 18 Mart Çanakkale anmasında Devlet Tiyatroları oyuncuları bir temsil sahnelemişti. Kadın oyuncular, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın talimatıyla sahneye çıkartılmadıklarını, sadece seyircilerin arkasında durup şiir okumalarına izin verildiğini, kadın ve erkek oyuncunun sarıldığı anne-oğul vedalaşma sahnesine bile tahammül edilmediğini anlatmıştı. Bir kadın oyuncu, Kahraman’ın temsil öncesinde, “Bayanlar çıkmıyor değil mi? Aferin” dediğini aktarmıştı.
İddiayı reddeden TBMM Başkanlığı ise “Kadın ve erkeklerden müteşekkil sanatçılar gösterilerini yaptı” demekle yetinirken kadın oyuncuların neden oyuna sahneden değil kenardan katıldığını izah etmemişti.
Ancak oyunda yer alamayan kadın oyuncuların provadayken görüntüleri ortaya çıkmıştı.
Ankara DT oyuncusu Ötüken Hürmüzlü, temsil öncesi duruma tepki gösterdi. Önce gösterinin koreografisinde yapılan müdahalelere itiraz eden Hürmüzlü, sonrasında kadınların sahneden çıkarılmak istenmesine de “Kadınlar yoksa, biz gidelim. Bu gösterinin sorumlusu olmak istemiyorum” dedi.
Ancak Ötüken’in bu tavrı sonrasında devreye Ankara DT Müdürü Volkan Benli girdi. Benli, Meclis’e giderek Meclis, “Gösteri yapılacak, görevimiz” dedi. Benli’den yarım saat sonra da Meclis’e DT Genel Müdürü Mustafa Kurt geldi. Kurt da Hürmüzlü’ye ve oyunculara ‘gösterinin yapılması’yönünde talimat verdi.
Olayın duyulmasının ardından da DT genel müdürlüğü, Hürmüzlü’den savunma istemeyi kararlaştırdı.
Hürmüzlü’den savunma istense de bunun cezaya dönüşemeyeceği, Hürmüzlü’nün görevinin sahnedeki gösteriden ibaret olduğu, basında çıkan haberlerle ilgisi olmadığı için cezaya götürülemeyeceği ifade ediliyor.