Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen “8. Kitap Fuarı”, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlerle buluştu.

Tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın onur yazarı olarak katıldığı açılış programına, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Prof. Dr. Uğur Derman, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu gibi kültür-sanat, tarih, bilim ve kitap dünyasının önemli isimleri konuk oldu.

Bakan Yardımcısı Sezgin, açılışta, kitap fuarında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Psikolojide ‘bilinçli farkındalık’ diye bir kavram vardır. Biz bunu kendi kültürümüzde agah olmak şeklinde ifade edebiliriz. Agah olmanın birinci adımı da sahip olduğumuz nimetlerin farkında olmaktır. Bilinçli olduğunun bilincinde olmak insana mahsustur. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk emirlerinden birisi ‘teşekkür etmeyi biliniz’ şeklindedir.” dedi.

Nabi Avcı ise bu yıl 8’inci kez düzenlenen Üsküdar Kitap Fuarı’nın hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenleri tebrik etti.

Açılışın ardından İlber Ortaylı “Tarih Boyunca Üsküdar” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

120 yayınevi ile 500 yazarın katılımıyla 840 sempozyum ve etkinliğin yapılacağı fuarın en güzel fotoğrafını çeken ziyaretçi sürpriz hediyelerin sahibi olacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise 6 Mayıs’ta kitapseverlerle bir araya gelecek.

Fuar, 7 Mayıs’ta sona erecek.