• 23 Ekim 2018
  • Sahnerengi Haber Merkezi
  • 0

Kurulduğu günden bu yana çocuk ve yetişkin oyunlarıyla Türkiye’nin birçok kentinde oyunlar oynayarak fark yaratan Tiyatro Anadolu, 15. sanat yılını kutluyor.

2000’li yıllarda art arda kapılarına kilit vuran özel tiyatrolara inat kurulan Tiyatro Anadolu, sektördeki 15. Yılını prodüksiyonlarla kutluyor. Sezona sürpriz oyunlarla başlayan Tiyatro Anadolu, “Srebrenitsa” okuma tiyatrosuyla önceki gün Ümraniye’de seyircilerle buluştu. Srebrenitsa katliamında hayatını kaybeden sivillerin hayatını konu ediniyor.

SREBRENİTSA NEYİ ANLATIYOR?

Büyük bir insanlık trajedisi olan Srebrenitsa katliamının üzerinden 23 yıl geçti. En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için dinmeyen bir acı olarak kalmaya devam ediyor. Oyunda, katliamın unutulmaması hedefleniyor ve acı coğrafyasında yaşanan vahşet, tüm çıplaklığıyla seyircilere yansıtılıyor.

Geleneksel tiyatronun simge karakterlerinden Keloğlan’ı Anadolu kültürünü yayma noktasında bir temsilci olarak gören Tiyatro Anadolu, maskot karakterleriyle, ‘Keloğlan’ın Anadolu Gezisi’ oyunu başta olmak üzere ‘Nasreddin Hoca Geliyor, Ediz ile Aslı’nın Oyunları ile Ormanlar Kraliçesi’ prodüksiyonları ile seyircilerin karşısına çıkıyor.

UĞUŞ: YERLİ KARAKTERLERLE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE IŞIK OLUYORUZ

Tiyatro Anadolu Genel Sanat Yönetmeni Yusuf Uğuş, çocuk oyunlarında yerli karakterleri seçtiklerini belirterek şunları söyledi: Tiyatro Anadolu olarak çocuklarımızın yabancı hikâye-çizgi film figürleriyle bilinçaltlarının etkilenmemesi elimizden geleni yapıyoruz. Bizim hikâyelerimizde hocaların hocası Nasreddin Hoca var, hepimizin gülerek hikâyelerini okuduğu Keloğlan var, Ediz ile Aslı var, ormanlar kraliçesi aslan var… Buradaki amacımız, geleneksel kahramanlarımızı geleceğin kahramanlarına tanıtmak. Yerel olanı destekliyoruz. Sanatın doğduğu topraklarda yabancı ürünlerin istilasına son vermek istiyoruz.

OYUNLARIMIZ PEDAGOG VE KLİNİK PSİKOLOG TAVSİYELİ

Yetişkin ve çocuk oyunlarımızın tamamı, dalında uzman kişilerce onaylıdır. Bağımsız kuruluşlardan aldığımız tavsiye ve onay raporları bizler için bir takdirnamedir. Onaylanmayacak oyunları sahneye taşımıyoruz.

İSTANBUL TİYATROLAR BİRLİĞİ ÜYESİYİZ

İstanbul Tiyatrolar Birliği üyesi olarak sadece İstanbul’da değil, Anadolu’nun her karışında sanatını yaşatmaya çalışan ekiplerin yanındayız. Ekiplerimize gönüllü olarak danışmanlık, text (oyun metni) ve kostüm desteği vermekteyiz. Anadolu’yu ‘ana dolu’ yapan, paylaşmacı ruhumuzdur. Bu toprağın erdemli insanları için paylaşmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Haber: Orhan Sanay