Batılı anlamda bilinen ilk Türk tiyatro oyunu olan Şinasi’ nin Şair Evlenmesi müzikal olarak sahnelere taşındı.

Tiyatro Avrasya’nın sahnelere taşıdığı Şair Evlenmesi Müzikali, ilk kez uyarlama ve müzikal olarak sahneleniyor. Murat Karak’ın Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı Tiyatro Avrasya, Şair Evlenmesi Müzikali ile 27 Ocak ‘ta Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi’ ne konuk olacak.

Karak: “Yepyeni bir Şair Evlenmesi”

Sahnerengi’nin sorularını yanıtlayan Tiyatro Avrasya Genel Sanat Yönetmeni Karak, Şair Evlenmesi oyununu toplumun sanat anlayışı çerçevesinde güncelleyerek yeniden sahnelere taşıdıklarını belirtti. Karak, kimi karakterleri değiştirip kimilerini de dönüştürerek kabul edilebilir güncel bir metin ortaya çıkardıklarını, metne ilk kez şiirler ekleyerek canlı bir kurgu oluşturduklarını, amaçlarının Türk Tiyatrosu’na ve tiyatro ile halkımıza hizmet etmek olduğunu belirtti.

Görücü usulü evlilik konu ediliyor

Geleneksel tiyatromuzun Batılı anlamdaki ilk uyarlaması olan Şair Evlenme’sinde görücü usulü evlilik üzerinden yaşanan bir karmaşa anlatılıyor. Oyunun bugüne kadar uyarlamaları ve müzikal eserde değerlendirilmemesi ise otoriteler tarafından bir ekşilik olarak değerlendiriliyor.

TSM Sanatçısı Ömer Faruk Uluocak da kadroda

Oyunda Müştak Bey karakterini Mehmet Ali Yılmaz, Hikmet Bey karakterini Türk Sanat Müziği (TSM) sanatçısı Ömer Faruk Uluocak, Ziba Dudu’yu Şehnaz Bal Gür, Atak Köse’yi Kemal Gür, Ebül Şaklaka’yı Atilla Gönültaş, Sakine Hanım’ı ise Selin Yadigar canlandırıyor.