• 2 Mayıs 2022
  • editor
  • 0

Diyarbakır Merkez Sur ilçesinde PKK’lı teröristlerin 2015’teki saldırılarında zarar gören Surp Giragos Ermeni ve Mar Petyun Keldani kiliseleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sağlanan kaynakla restore edildi.

Surp Giragos Ermeni ve Mar Petyun Keldani kiliselerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sağlanan kaynakla Vakıflar Genel Müdürlüğünün kontrollüğünde 2019’da başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.Restorasyonları tamamlanan ve 7 Mayıs’ta açılışı gerçekleştirilecek kiliseler için 32 milyon harcandı.Ayrıca Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde 8 Mayıs’ta ayin yapılacak.

“Her şey bizim için mükemmel olarak yapıldı”Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, kiliselerinin 2010 yılına kadar harabe bir halde olduğunu ve o dönemde başlattıkları restorasyonun 2012’de tamamlanmasıyla kilisenin açıldığını söyledi.Ayık, “Yurtiçi ve yurt dışından birçok kişi kiliseyi ziyaret ediyordu. Ancak 2015’te maalesef o hadiselerden dolayı kilise tekrar zarar gördü. Kilise gördüğü zarar sonrası 2019’a kadar kapalı kaldı.” dedi.