• 12 Nisan 2021
  • editor
  • 0

Safranbolu’da 20 yıldır resim yaptığını ve resim atölyesi açtığını kaydeden Sakin Sakarya, ilçeye gelen turistler sayesinde kendini daha da geliştirdiğini anlattı.

Ülkemizde bu türde eser veren tek ressam var

Safranbolu’ya gelen Koreli turistlerle iletişim kurduğunu belirterek, “Dillerini öğrenmeye çalıştım, arkadaşlıklar kurduk. Kore kültürü artık bana yabancı değil. Kendilerini, dillerini, kültürlerini öğrendim. Zaman içerisinde kahveyle resim yapmaya başladım, tesadüfen başladı, yanımda olan kahveyi kağıda sürdüm. İlk yaptığım resim hoşuma gitti. İlk olarak portre yaptım. Atölyeme gelenler kahveyle resmi görünce şaşırdılar, ben de sergi açmayı düşündüm.” ifadelerini kullandı.

Gençliğinde tekvando yaptığını ve tekvando öncesi Kore bayrağına selam verdiklerini belirten Sakarya, kahveyle çizdiği Kore bayrağında kendisini has bir teknik kullandığını aktararak, öğrendiği Korece şiiri Kore alfabesi ile resimlere yazı olarak da yazdığına dikkati çekti.

Sakarya, Safranbolu’ya gelen Asyalı ve Koreli turistlerin kendisini motive ettiğini ve bunun da yaptığı sanatı daha da sevmesini sağladığını belirtti.

Korelilere yakınlık duyduğunu aktaran Sakarya, bundan dolayı Kore Kültür Merkezi’nde bir sergi açtığını söyledi.

Öğütülmüş Türk kahvesiyle birçok eser yaptığını kaydeden Sakarya, toplamda 38 resmi Kore Kültür Merkezi aracılığıyla çevrim içi olarak sergileme şansı yakaladığını kaydetti.

Öğütülmüş Türk kahvesiyle resimler yapan Safranbolulu ressam Sakin Sakarya çevrimiçi sergi açtı. ( Mehmet Şah Yılmaz – Anadolu Ajansı )