Murat Karasu’nun Acı Günü

Murat Karasu’nun Acı Günü

Yönetmen ve Oyuncu Murat Karasu bu sabah annesini kaybetti. Devlet Tiyatroları’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ REJİSÖRLERİNDEN MURAT KARASU’NUN ANNESİ SEVİM KARASU VEFAT ETMİŞTİR. CENAZESİ, 13 AĞUSTOS 2019 SALI (BUGÜN) SAKARYA,AKYAZI, GAZİ SÜLEYMANPAŞA CAMİİ’NDE İKİNDİ NAMAZINA MÜTEAKİP KILINACAK CENAZE NAMAZINDAN SONRA ESKİ MEZARLIĞA DEFNEDİLECEKTİR.

Murat Karasu Kimdir?

Murat Karasu (d. 8 Mart 1961, Akyazı), Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu, tiyatro yönetmeni, oyun yazarı.

Kariyeri Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu ve Devlet Tiyatroları’da göreve başladı. Bursa, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı.

Devlet Tiyatroları’ndaki yönetim görevlerinin yanı sıra Devlet Tiyatroları Spor Kulübü’nde ve Devlet Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV’da da yöneticilik yaptı.

Devlet Tiyatroları’nda Bursa, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Ankara ve İstanbul’da oyunlar yönetti.
Ayrıca İzmit Şehir Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları, Eskişehir Tiyatro Anadolu, Yeditepe Oyuncuları, Abdullah Şahin/Nokta Tiyatrosu, Tiyatro Ti, Ankara Maliye Tiyatrosu, Tiyatro Adam gibi topluluklarda ve Makedonya Üsküp Halklar Tiyatrosu ile Bulgaristan Rusçuk Devlet Tiyatrosu’da yönetmenlik yaptı.

Özel ve ödenekli tiyatrolarda birçok oyunda oyuncu olarak da görev aldı.

Hüzün Mahallesi Otobüsü ve Kaplumbağanın Ninnisi isimli iki oyun yazdı. Bunlardan ilki yayımlandı ve Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Sanat Dalı ve Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde eğitmenlik yaptı.

Halen Haliç Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde eğitmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca sinema, televizyon ve dublaj çalışmaları da yapmaktadır. TOBAV İstanbul Şube Başkanı’dır.

Yönettiği oyunlar Sinan Süleymaniye’de : Cem Günen – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2013 Inishmore’lu Yüzbaşı : Martin McDonagh – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2012 Troyalı Kadınlar : Euripides – Eskişehir Şehir Tiyatroları – 2012 Markalı Hava : Ben Elton – Tiyatro Adam – 2009 Beyaz : Emmanuelle Marie – Tiyatro Yüzleşme – 2009 Jeanne D’arc’ın Öteki Ölümü : Stefan Tsanev – İzmir Devlet Tiyatrosu – 2008 Letafet : Soner Olgun – Tiyatro Cef : 2008 Kuş Albay : Hristo Boytchev – Tiyatro Adam – 2007 Bahar Noktası : William Shakespeare – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2006 Yeşil Gece : Reşat Nuri Güntekin – Ankara Devlet Tiyatrosu : 2005 İçerdekiler : Melih Cevdet Anday – İzmit Şehir Tiyatrosu : 2004 Bankta İki Kişi : Alexander Gelman – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2001

Sahnerengi Haber Merkezi

Yorumlar kapalı.