Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılış oyununda son dakikada tüm koltuklar protokole ayrıldı, günler öncesinden bilet alan öğrenciler salona alınmadı.

18 Ekim-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu “Arzu Tramvayı”na öğrencilerin alınmaması büyük protestolarla karşılandı.
Günler öncesinden ilk gösterim için bilet alan öğrenciler tiyatro saati geldiğinde bütün koltukların bir anda protokole verilmesi nedeniyle salona giremedi.

Durumu protesto eden öğrenciler, üniversiteden bir muhatap bulamadıkları için gösterimin gerçekleştiği Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi önünde topluca protesto eylemi gerçekleştirdi.

‘SUS PAYI OLARAK 70 KİŞİ ALINDI’

Öğrencilerin ısrarlı protestoları üzerine görevliler 70 kişinin içeri girmesi karşılığında protestoların durmasını istedi.

Ortak talepleri arasında tiyatroya alınmak ve yapılan haksızlığın telafi edilmesini isteyen öğrenciler saatlerce AKM’nin önünde bekledi.

‘ÖZEL GÜVENLİKLER KAMERAYA ALDI’

Protestoların artarak devam etmesi üzerine sivil polis ve güvenlik görevlilerini artırarak AKM kapısını tutan üniversite yönetimi, öğrencileri kameralarla kayda aldı.

Gösteriler tiyatronun bitimine kadar sürerken, oyundan sonra öğrencilere böyle bir durumdan haberi olmadığı belirten oyuncu Onur Saylak, oyunu yeniden ücretsiz olarak oynayacaklarının sözünü verdi.

İstanbul Tiyatrolar Birliği (ISTIB) öğrencilerin maruz kaldığı  tutumu kınadı. ISTIB Başkanı Volkan Taha Şeker, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünü kınadıklarını, öğrencilerin protokolden daha değerli olduğunu, rektörlerin gelip geçici olduğunu ama öğrencilerin baki kalacaklarını belirtti.

belirtti.

Mavi Kumpanya tarafından yapılan açıklamada, Eskişehir Anadolu Üniversitesi mağdur öğrencilerine, Mavi Kumpanya Sahnesi ve ekibin her türlü imkanının seferber edileceği belirtildi.