CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin koronavirüs salgını nedeniyle perdelerini indiren tiyatro emekçilerinin sıkıntılarını Meclis gündemine taşıdı.
Sanatın çağdaş ve demokratik bir toplumun kurucu unsurlarından biri olduğunu ifade eden Girgin, “Tiyatro camiası, dekorcusundan kostümcüsüne, senaryo yazarından, yönetmenine ve oyuncusuna kadar on binlerce işçiden oluşan büyük bir ailedir. Bu ailenin en önemli sorunlarından biri, yevmiye usulü çalışmanın yaygın olması, işsizlik oranının 5 bin kişiyi çoktan aşmış olmasıdır” diyerek özel sektör tiyatrolarında çalışan tiyatro emekçilerinin sorunlarına dikkat çekti.

On binlerce tiyatro işçisinin zaten hayatını kötü koşullarda zar zor idame ettirdiğini söyleyen Girgin yaşanan salgın nedeniyle tiyatrocuların iyice mağdur olduğunu belirterek, “Turneler iptal, oyunlar iptal, hayatını sadece tiyatro oyunuyla idame ettiren tv projelerinde hiç yer almamış oyuncular dardadır” dedi.

Girgin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Tiyatrocularımızın dekorcusundan kostümcüsüne, senaryo yazarından, yönetmenine ve oyuncusuna kadar bütün tiyatro camiasını işsizleri ile birlikte kapsayan acil bir destekleme politikasını hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.